Powstaje film m.in. o ks. Rudolfie Marszałku SChr, Opoce

Rozpoczęły się w Cieszynie prace nad filmem dokumentalno-historycznym poświęconym zbrodniom komunistycznym w regionie w latach 1945-48. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest p. Miloslav Sikora z Czeskiego Cieszyna, którego dziadek Jerzy został zamordowany przez UB w styczniu 1948 r. za kontaktowanie się z żołnierzami z grup ''Bartka'' i ''Wędrowca''.

Wśród prezentowanych postaci ma być przedstawiony ks. major Rudolf Marszałek SChr, ps. Opoka Piotr Stefan, który został zamordowany przez komunistów w 1948 roku w Warszawie na Mokotowie.

Z prezentacji przedsięwzięcia p. Miloslava Sikory:

"Moją intencją jest odkłamanie komunistycznej propagandy, w ramach której uczestników zbrojnego ruchu niepodległościowego określano obelżywie jako 'bandytów'. Dążę do ukazania prawdziwego oblicza śledztw prowadzonych w strukturach aparatu władzy komunistycznej (PPR, NKWD, UB, MO), która dążyła do eliminacji obywateli ('wrogich elementów') nieprzychylnie nastawionych wobec reżimu. (...) Moim dążeniem jest upamiętnienie ofiar czterech procesów (wraz z wykazem dalszych osób skazanych i straconych), w których aparat władzy komunistycznej inkryminował ponad 30 ludzi".

 

odsłon: 1092 aktualizowano: 2019-03-20 10:59 Do góry