Kronika czasu przełomu. Górny Śląsk w latach 1919–1926 na fotografiach Stefana Pierzchalskiego

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowy album pt.: "Kronika czasu przełomu. Górny Śląsk w latach 1919–1926 na fotografiach Stefana Pierzchalskiego" autorstwa Haliny Dudały i Mirosława Węckiego.
Wśród wielu zdjęć są również zdjęcia Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

W prezentacji książki czytamy m.in.:

"Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach razem z Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach dokonały reedycji 360 zdjęć Pierzchalskiego, jednego z najważniejszych dokumentalistów pracujących na Górnym Śląsku. To piękna kronika tamtych trudnych czasów, którą pracujący w Katowicach fotograf pozostawił kolejnym pokoleniom.
Przygotowany już przed wojną album, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym jako „Album powstańczy”, to nie tylko wizualny zapis powstań śląskich, których setną rocznicę świętujemy w tym roku, ale i portrety ważnych osobistości związanych z walką o przynależność Górnego Śląska do Polski (Wojciecha Korfantego, gen. Józef Hallera, wojewodów śląskich, ówczesnego biskupa diecezji katowickiej Augusta Hlonda) czy ważne obchody uroczystości państwowych, religijnych oraz przyjazd Józefa Piłsudskiego do Katowic".

Jeden z linków do księgarni, gdzie można kupić ten album znajduje się TUTAJ.

odsłon: 814 aktualizowano: 2019-10-23 01:31 Do góry