Prekursor nowoczesnego apostolatu emigracyjnego

ks. J. Bakalarz SChr, Kardynał August Hlond. Prekursor nowoczesnego apostolatu emigracyjnego, Ruch Apostolatu Emigracyjnego, Poznań 1989, ss. 32.

Przy okazji tej pracy warto wspomnieć w sposób szczególny jej autora. Ks. Bakalarz, był pracownikiem naukowo-dydaktycznym KUL i wieloletnim wykładowcą w WSD chrystusowców w Poznaniu. Był niedoścignionym znawcą prawa kościelnego w zakresie zaganień emigracyjnych. Napisał wiele cenych artykułów, także w jezykach obcych. Stworzył w Towarzystwie Chrystusowym Ruch Apostolatu Emigracyjnego. Był jego moderatorem krajowym, a także dyrektorem Istytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. 
Stąd powstanie tej pozycji, która była także przypomnieniem poglądów i dążeń Hlonda wobec polskiej emigracji, z racji 40-lecia śmierci kard. Hlonda. Autor ukazał, że ta wizja działania i wpierania Polaków poza granicami ojczyzny ma charakter nowatorski. Przypominając powszechną misję Kościoła wobec migrantów podkreślił, że szczególną misją polskich biskupów i duszpasterzy ma być objęcie opieką naszych rodaków za granicą. Dlatego też widać, jak działania Hlonda zmierzały do powstania centralnego kierownictwa emigracyjnego, apostolatu krajowego i zagranicznego. 

W ramach apostolstwa emigracyjnego, specjalistyczną grupą miało być powołane przez Hlonda zgromadzenie zakonne - Towarzystwo Chrystusowe. 
Idea hlondiańska konktynuowana jest przez powołany do istnienia w 1984 roku Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego. Działalność jego wyraża się szczególnie w formie Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, który upowszechnia  spostolstwo modlitwy, apostolat rodzin, dzieci i młodziezy, apostolat więzi z Macierzą. Idea ta dziś ponownie żyje i zaczyna owocować.

odsłon: 3633 aktualizowano: 2016-07-11 17:19 Do góry