Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

75. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda

W niedzielę 22 października 2023 r. przypadła 75. rocznic śmierci kard. Augusta Hlonda SDB, naszego Założyciela. Z tej okazji odbyły się w różnych miejscach uroczystości upamiętniające to wydarzenie z modlitwą o beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego.

W niedzielę 22 października 2023 r., w dzień 75. rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda SDB, naszego Założyciela, chrystusowcy – jego duchowi synowie: klerycy i nowicjusze, bracia i księża z Domu Głównego i z domu nowicjackiego na czele z przełożonym generalnym zgromadzenia ks. Krzysztofem Olejnikiem SChr udali się do Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, gdzie w jednej z jej kaplic, Kaplicy Łubieńskich, złożone jest serce kard. Augusta Hlonda.

Tam w południe uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, arcybiskupa-metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski, podczas której okolicznościową homilię wygłosił ks. Generał. Przywołał w niej zasługi w zakresie pasterskiego posługiwania Kardynała Założyciela, które aktywizowały świeckich w życie Kościoła, jak chociażby Akcja Katolicka. Przypomniał nadto nieustanną aktualność wypowiedzianych przez niego słów, szczególnie tych dotyczących właściwego formowania sumienia i moralności oraz postępowania zgodnie z nimi. Nie zabrakło odwołania się do przeżywanej Niedzieli Misyjnej i przykrytego przez nią liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II (wpisanego w kościelny kalendarz w dzień rocznicy inauguracji jego pontyfikatu, która stanowiła wypełnianie się proroczych słów Prymasa Hlonda wypowiedzianych na łożu śmierci). Portal internetowy archidiecezji gnieźnieńskiej odnotował tę naszą wspólną modlitwę o beatyfikację Prymasa Polski międzywojennej.

Dodajmy nadto, że na stronie www archidiecezji gnieźnieńskiej zostało przypomniane jego życie wraz z filmem sprzed dwudziestu laty. Również nasz Ośrodek Postulatorski zaprasza do nieustannego zgłębiania dzieła życia i nauczania Założyciela Towarzystwa Chrystusowego. Warto przypomnieć i taki artykuł o Prymasie Polski czasów międzywojnia. Również Fundacja jego Imienia, która pół roku temu wznowiła działalność, na swojej stronie promuje swojego Patrona.

W bazylice archikatedralnej w Warszawie na wspólnej modlitwie w intencji beatyfikacji Prymasa Hlonda zgromadzili się wierni pod przewodnictwem pasterza archidiecezji warszawskiej, kard. Kazimierza Nycza w wieczór Niedzieli Misyjnej.

W tej intencji modlono się również tam, skąd wyszedł ten Wielki nasz Rodak: w brzęczkowickim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na zakończenie pasterskiej wizytacji bpa Grzegorza Olszowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej (tyt. Rhoga). Pomimo niesprzyjającej pogody wzięli w niej udział licznie parafianie oraz duszpasterze parafii z jej proboszczem ks. Rafałem Larem, a także dziekanem dekanatu ks. Andrzejem Hoinkisem. Niestety aura nie pozwoliła zrealizować wszystkiego, co było zaplanowane, a mianowicie rowerowego rajdu „hlondowskiego”. Na szczęście udała się degustacja okolicznościowego tortu kard. Hlonda.

Tego dnia modlitwa o cud za wstawiennictwem Kardynała Założyciela i jego rychłą beatyfikację obecna była we wszystkich naszych placówkach duszpasterskich chrystusowców.

Ponadto 75. rocznica odejścia do Domu Ojca Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, salezjanina, Prymasa Polski i założyciela naszej wspólnoty zakonnej, Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, stała się okazją, aby zaprezentować jego sylwetkę i dzieło życia wiernym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (wszak należy również pamiętać, że to właśnie decyzje kard. Hlonda z 1945 r. pozwoliły polskim kapłanom na podjęcie normalnej posługi duszpasterskiej na tzw. Ziemiach Odzyskanych pośród przybywającej na nie polskiej ludności).

Salezjanie posługujący w parafii pw. św. Jana Bosko w Szczecinie zaprosili do wspólnej modlitwy w intencji beatyfikacji Prymasa Polski międzywojennej. Odbyła się ona w sobotnie przedpołudnie 21 października 2023 r. i połączona była z formacyjnym spotkaniem Zelatorów i Opiekunów Żywego Różańca w archidiecezji (proboszcz parafii, ks. Mariusz Wencławek SDB, kończył posługę archidiecezjalnego Moderatora Żywego Różańca) oraz skupieniami salezjanów i chrystusowców posługujących na Pomorzu Zachodnim.

Rozpoczęło się ono Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji (tyt. Sinitis). Nakreślił w nim wkład Prymasa Hlonda w budowanie struktur duszpasterskich nad Odrą i Bałtykiem, który czynił to nie tylko słowami, decyzjami, ale również odwiedzając osobiście, mimo szykan ze stron ówczesnych władz państwowych, te ziemie w październiku 1947 r. Wielki Prymas przypominał wówczas, by trzymać się wiary ojców i by żyć po polsku. Swoje rozważanie homilista przeplatał fragmentami z przemówień i homilii Hlonda i podkreślał maryjność wielu faktów związanych z tworzeniem struktur duszpasterskich w powojennej rzeczywistości Pomorza Zachodniego (w uroczystość Wniebowzięcia NMP wystawiony został dekret mianujący pierwszego administratora apostolskiego w Gorzowie Wielkopolskim, który urząd objął w pierwszą sobotę poświęconą czci Niepokalanego Serca Maryi). Swoje rozważanie zakończył takimi słowami naszego Założyciela, wskazującymi na niesamowitą jego głębię, przenikliwość i umiejętność odczytywania znaków czasu: Przez trud, boleść, upokorzenie, krew i świętość Kościoła, idziemy ku jednemu z największych tryumfów Chrystusa. W Polsce tryumf Bożej sprawy opromieniony będzie takim blaskiem, że na nią zwrócą się z podziwem oczy bliskich i dalekich narodów (z przemówienia kard. A. Hlonda wygłoszonego podczas ingresu do prokatedry warszawskiej, 30 maja 1946 r.). Dlatego tym goręcej wołać trzeba o cud za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego i jego beatyfikację, zwłaszcza na tych ziemiach, które tak wiele mu zawdzięczają (co właśnie podkreślono już na początku liturgii).

W słowie przed rozesłaniem ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB powrócił do tej symboliki maryjnej i dalekowzroczności Kardynała: przywołał jego ostatnie prorocze słowa, które wypełniły się przez pasterską posługę bł. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i pontyfikat św. Jana Pawła II (rozpoczynający się w 30. rocznicę śmierci kard. A. Hlonda), że nie należy rozpaczać! Nie należy absolutnie rozpaczać! Lecz zwycięstwo, jeżeli będzie, będzie zwycięstwem Najświętszej Maryi Panny. W tej walce, która toczy się między zastępami szatańskimi a Chrystusem, pewien z tych, którzy wierzyli, że są powołani, zostaje odwołany na wysokości i pozostanie tak jak sam Bóg rozporządzi (ze słów kard. A. Hlonda wypowiedzianych 21 października 1948 r.).

Po Mszy wszyscy odmówili tajemnice radosne różańca świętego wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu, w czasie którego przywoływano bogatą spuściznę myśli i słów Czcigodnego Sługi Bożego. Po części modlitewnej w kościele miała miejsce cześć sympozjalno-dyskusyjno-panelowa w Auli Salesianum, gdzie była możliwość wsłuchania się w dwa przedłożenia związane z realizacją duchowego testamentu kard. Augusta Hlonda: ks. Jarosław Wąsowicz SDB przybliżył temat W duchowej szkole Księdza Prymasa Augusta Hlonda: Arcybiskup Metropolita Antoni Baraniak SDB, natomiast p. Jan Łopuszański – Prymas Tysiąclecia duchowym spadkobiercą poprzedników.


Powyższe informacje pochodzą ze strony: chrystusowcy.pl (ze zdjęciami)
chrystusowcy.pl (relacja ze Szczecina)

 O tych wydarzeniach pisała również włoska Agenzia Info Salesiana (ANS) - link TUTAJ.

Drukuj cofnij odsłon: 347 aktualizowano: 2023-10-31 12:18 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone