Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

90. rocznica sakry biskupiej sługi Bożego A. Hlonda

3 stycznia 1926 r. późniejszy prymas Polski August Hlond przyjął święcenia biskupie, formalnie obejmując urząd biskupa katowickiego. Wydarzenia sprzed 90 lat przypomniała niedzielna inscenizacja w kościele świętych Piotra i Pawła, który był pierwszą katowicką katedrą.

Autorzy inscenizacji zadbali o wierność historycznym detalom, starając się oddać atmosferę towarzyszącą uroczystościom w 1926 r., których świadkami były wówczas tłumy Ślązaków. Aktor wcielający się w rolę późniejszego prymasa przyjechał przed kościół odkrytą dorożką podobną do tej, z jakiej 90 lat temu wysiadł ks. Hlond – to jeden z momentów uwiecznionych na pamiątkowych fotografiach i pocztówkach z tamtego okresu. Później odtworzono fragment święceń biskupich, z wykorzystaniem autentycznych wypowiedzi biskupa Hlonda. Uroczystość wpisała się również w obchody 90-lecia Archidiecezji Katowickiej.

Wiosną tego roku w Katowicach stanie pomnik prymasa Hlonda, zlokalizowany w sąsiedztwie gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i Archikatedry Chrystusa Króla. Wysoki na 4,5 metra monument z drobnoziarnistego twardego piaskowca powstał w podtoruńskiej pracowni rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza.

Niedzielną inscenizację poprzedziła msza święta, którą odprawił katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło. Z okazji rocznicy w katowickim kościele świętych Piotra i Pawła można także obejrzeć wystawę poświęconą prymasowi. Ekspozycja przedstawia postać kard. Hlonda, jego życie i posługę w trudnych czasach budowy II Rzeczypospolitej, II wojny światowej i w komunistycznej rzeczywistości. Wydarzenia z życia kardynała ilustrowane są fotografiami, dokumentami i zapiskami.

Kardynał August Hlond urodził się w 1881 r. w Brzęczkowicach, obecnie dzielnicy Mysłowic. Był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po pierwszej wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku – najpierw (od grudnia 1922 r.) jako administrator apostolski, potem jako pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik "Gość Niedzielny". W połowie 1926 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim, mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce. Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie przygotował dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju utworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju. Zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. Od 1992 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.

Niedawno salezjanie z klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą (Mazowieckie) utworzyli muzeum poświęcone prymasowi Hlondowi. To pierwsza w kraju ekspozycja prezentująca zbiór pamiątek po nim. Muzeum znajduje się w jednej z sal czerwińskiego opactwa zaaranżowanej na gabinet. Zgromadzone tam eksponaty to kilkadziesiąt osobistych pamiątek po prymasie, w tym biurko, przy którym pracował, wraz z całym oryginalnym wyposażeniem.

(sp)

Cytat zawww.wiadomosci.onet.pl

Więcej informacji na temat inscenizacji można znaleźć na: www.radio.katowice.pl oraz na: www.katowice.gosc.pl a także na: www.radioem.pl

Poniżej znajdują się zdjęcia te sprzed 90. lat i ze wspomnianej wyżej inscenizacji. Natomiast TUTAJ znajduje się odnośnik do relacji tegoż wydarzenia w "Gościu Niedzielnym" z 1926 r.

Pożegnanie biskupa nominata w Oświęcimiu - 01.01.1926 Pożegnanie biskupa nominata w Oświęcimiu - 01.01.1926
Pożegnanie na dworcu w Oświęcimiu Pożegnanie na dworcu w Oświęcimiu
W drodze do Katowic - Mysłowice W drodze do Katowic - Mysłowice
Po wyjściu z katedry Po wyjściu z katedry
90 lat później... 90 lat później... fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
fot. Łukasz Kobiela
Drukuj cofnij odsłon: 2497 aktualizowano: 2016-01-07 00:18 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone