Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Rekolekcje z kard. A. Hlondem dla Akcji Katolickiej

W Kęsznicy Leśnej w dniach 4-6 września 2020 odbyły się rekolekcje dla Akcji Katolickiej z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Rekolekcje oparte były na nauczaniu kard. Augusta Hlonda o duchowości członków Akcji Katolickiej i przeprowadził je ks. Bogusław Kozioł SChr, wicepostulator procesu Prymasa Hlonda.
Poniżej relacja tego wydarzenia według p. Ryszarda Furtaka.

Nauczanie Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda w 90-lecie powstania Akcji Katolickiej w Polsce.

Rekolekcje Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Lubuski Nazaret” w Kęszycy Leśnej, na początku września bieżącego roku, stały się okazją do poznania sylwetki kardynała Augusta Hlonda, jego nauczania a szczególnie wizji Akcji Katolickiej w Polsce.

Rekolekcje poprowadził ks. dr Bogusław Kozioł SChr – wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kardynała Augusta Hlonda.

„Nadszedł Wasz czas” to temat przewodni rekolekcji. W kolejnych konferencjach poznawaliśmy nauczanie Kardynała, z ukierunkowaniem na duchowość AK oraz jego oddanie Chrystusowi. Uważał, że ludzkość może tylko odrodzić się przez naszego Zbawiciela. To z inicjatywy Kardynała, twórcy pierwszego Statutu AK w Polsce, świętem AK jest dzień Chrystusa Króla.

Kardynał Hlond wielką miłością darzył Matkę Bożą. Wskazywał, by członkowie AK odznaczali się szczerą maryjnością. AK, wg nauczania Kardynała, jest Urzędem Kościoła, stąd zwracał uwagę na konieczną eklezjalność naszego stowarzyszenia oraz na cechy patriotyczne, jakie powinniśmy posiadać.

Rekolekcjonista ukazał nam także związek kardynała Hlonda z prymasem Stefanem Wyszyńskim i św. Janem Pawłem II.

Uzupełnieniem konferencji rekolekcyjnych było autorskie spotkanie z ks. dr. Pawłem Jasiną SChr, który przedstawił swoją publikację „Chrystocentryzm jako odnowa państwa i Kościoła w nauczaniu Kardynała Augusta Hlonda”.

Kardynał August to: salezjanin, biskup diecezjalny w Katowicach w 1926 r., arcybiskup metropolita gnieźnieński i poznański w latach 1926–1946, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski w latach 1946–1948, prymas Polski w latach 1926–1948. Jako prymas Polski powołał w 1930 r. do istnienia Akcję Katolicką z centralą w Poznaniu.

Naszą rekolekcyjną wspólnotę odwiedził Biskup Tadeusz Lityński, który zwrócił uwagę na początki kształtowania się Kościoła na Ziemiach Zachodnich po II wojnie światowej i zasługi kardynała Hlonda w odrodzenie Kościoła na tych ziemiach. Wizyta ks. Biskupa jak zawsze była okazją do podzielenia się naszego Pasterza z członkami AK bieżącymi sprawami w naszej Diecezji. Biskup pogratulował prezes KIAK Urszuli Furtak ponownego wyboru przez Episkopat Polski na kolejną kadencję przewodzenia AK w Polsce.

Ryszard Furtak,
prezes DIAK

Drukuj cofnij odsłon: 877 aktualizowano: 2020-09-10 00:19 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone