Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Rozpoczęcie prac przedprocesowych ks. Pawła Kontnego SChr

W dniach 24-27 stycznia 2022 r. postulator ks. Bogusław Kozioł SChr przebywał na Śląsku, by podjąć prace przygotowawcze do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr. Proces będzie prowadzony na terenie diecezji katowickiej, gdyż zgodnie z przepisami prawa kanonizacyjnego właściwą diecezją do prowadzenia procesu jest diecezja, na terenie której nastąpiła śmierć kandydata do chwały ołtarzy.

Decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr podejmie ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Aby jednak Metropolita mógł ogłosić dekret o wszczęciu procesu postulator musi przedstawić mu (co nastąpi w najbliższych tygodniach) tzw. Suplex libellus, który zawiera: oficjalną prośbę o rozpoczęcie procesu, dekret nominacyjny postulatora, biografię kandydata do chwały ołtarzy, opis męczeństwa, wyjaśnienie powodu czasu zwłoki rozpoczęcia procesu (prawo przewiduje, że proces powinien się rozpocząć między 5 a 30 rokiem od śmierci kandydata do beatyfikacji) oraz listę świadków do przesłuchania podczas trwającego procesu (ponieważ proces ks. Pawła, jeżeli się rozpocznie, będzie tzw. procesem dawnym, stąd postulator musi przedstawić listę świadków kultu).

Kolejnym krokiem będzie zwrócenie się Arcybiskupa do Konferencji Episkopatu Polski z prośbą o wydanie Nihil obstat, oficjalne ogłoszenie rozpoczęcia procesu (od tej chwili dopiero ks. Pawłowi będzie przysługiwał tytuł "sługa Boży" oraz ustanowienie Trybunału procesowego. W międzyczasie ks. Arcybiskup winien również poinformować Stolicę Apostolską o wszczęciu procesu.

Dla przypomnienia osoba ks. Pawła Kontnego SChr została zgłoszona w 2011 roku do zbiorowego procesu Męczenników Wschodu (1918-1989), który prowadzi diecezja drohiczyńska. Jednakże z powodu przeciągania się prac i braku postępów w sprawie, po konsultacjach z postulatorem procesu w Drohiczynie, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego podjął decyzję o wycofaniu dokumentów ze zbiorowego procesu i o niezależnym jego rozpoczęciu.

Postulator przebywając na Śląsku przekonał się, że Opatrznościowym było zebranie w 2011 r. świadectw osób, pamiętających śmierć ks. Pawła w 1945 r., jak i innych dokumentów. Był to niejako - mówiąc kolokwialnie - ostatni dzwonek. Dziś już nie żyją te osoby, które wtedy złożyły świadectwo (m.in. w tamtym czasie żyła jeszcze p. Gertruda, która jako 13-letnia dziewczyna pobiegła po pomoc na plebanię).

Żywa jest jednak pamięć o ks. Pawle i o jego męczeństwie. Świadczy o tym m.in. obrazek z modlitwą o beatyfikację ks. Pawła (wzorowany na modlitwie beatyfikacyjnej kard. A. Hlonda), który posiada rodzina ks. Pawła, jak również inne pieczołowicie przechowywane przez nich pamiątki.

Warto także przypomnieć, że w 2017 r., z inicjatywy Rady Miejskiej w Tychach, na elewacji kościoła w Tychach (Paprocany), została zawieszona tablica upamiętniająca męczeństwo ks. Pawła Kontnego. Informację na ten temat można znaleźć na stronie Ośrodka Postulatorskiego, Katowickiego Gościa, Radia Maryja, na portalach: wiara.pl, interia.pl, tychy.pl. Warto także w tym miejscu przywołać artykuł Jarosława Jędrasika "Sowieci zamordowali go bestialsko, bo bronił kobiecej czci" z portalu noweinfo.pl.


Drukuj cofnij odsłon: 1094 aktualizowano: 2022-01-27 16:39 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone