Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Sprawozdanie z sesji naukowej o kard. A. Hlondzie

Konferencja naukowa poświęcona Słudze Bożemu kard. Augustowi Hlondowi SDB z okazji w 70. rocznicę ustanowienia polskiej Administracji Kościelnej na Ziemiach Odzyskanych, Szczecin Parafia pw. św. Jana Bosko 10 czerwca 2015 r.

W dniu 10 czerwca 2015 roku w auli szkół salezjańskich przy ul. Witkiewicza w Szczecinie odbyła się konferencja naukowa poświęcona Słudze Bożemu kard. Augustowi Hlondowi SDB prymasowi Polski. Była ona zorganizowana przez Inspektorat Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej oraz parafię pw. św. Jana Bosko w Szczecinie. W sympozjum wzięła udział młodzież szkół salezjańskich, przedstawiciele duchowieństwa, wiernych oraz szczecińskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Sekretarzem naukowym konferencji był ks. dr Jarosław Wąsowicz, który w imieniu organizatorów przywitał wszystkich zebranych i przedstawił prelegentów. Jako pierwszy swój wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Tytuł jego wystąpienia brzmiał „Organizacja Kościoła na Ziemiach Odzyskanych po 1945 r.”. Ksiądz profesor zwrócił uwagę nie tylko na osobiste zaangażowanie kard. Hlonda w tworzenie polskiej administracji kościelnej na ziemiach, które po zakończeniu II wojny światowej zostały włączone do terytorium naszego odradzającego się państwa, ale także na olbrzymie poświęcenie duchownych, którzy przybyli wraz z ludnością na tereny Ziem Zachodnich i Północnych i pracowali w bardzo ciężkich warunkach. Nie do przecenienie jest także rola Kościoła w integracji społeczeństwa zasiedlającego wyżej wspomniane ziemie.

Kolejnym prelegentem był ks. mgr Jacek Brakowski SDB, doktorant na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który przedstawił temat: „Posługa duszpastersko – wychowawcza salezjanów w Szczecinie”. Duchowi synowie św. Jana Bosko obok chrystusowców, najliczniej spośród zakonów, odpowiedzieli na wezwanie kard. Hlonda, aby podjąć się posługi duszpasterskiej na nowych terenach. Salezjanie rozwinęli na nich tak prężnie działalność, że w 1978 roku powołane zostały dwie inspektorie pilska i wrocławska, które tworzyły wówczas głównie parafie na Ziemiach Odzyskanych. W Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile do najsilniejszych ośrodków zaliczają się placówki w Szczecinie, gdzie oprócz trzech parafii salezjanie prowadzą dwa kompleksy szkół. Znana jest także ich działalność młodzieżowa, zwłaszcza w ramach Salezjańskiej Organizacji Sportowej, która skupia w swych szeregach członków z całego miasta.

Ostatnim prelegentem był ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, dyrektor Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej, który mówił o pamiątkach po kard. Auguście Hlondzie, jakie znajdują się w rękach salezjanów i są rozsiane po całej Polsce. Najwięcej z nich jest zgromadzonych dzisiaj w Izbie Pamięci Prymasa Augusta Hlonda, która została otwarta w latach 70-tych XX w. w Czerwińsku. W ostatnim czasie w gronie salezjańskich historyków zrodziła się koncepcja zorganizowania w przyszłości muzeum kard. Hlonda, a wsród miejsc, gdzie można by je ewentualnie zlokalizować wymienia się Szczecin.

Obrady podsumował ks. dr Marek Chmielewski SDB, przełożony salezjańskiej inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile oraz ks. mgr Mariusz Wencławek, proboszcz i dyrektor salezjańskiej wspólnoty przy ul. Witkiewicza w Szczecinie. Cała konferencja przebiegała w miłej atmosferze. Nie zabrakło także dyskusji, w której podkreślano konieczność podtrzymywania inicjatywy organizowania w archidiecezji szczecińsko–kamieńskiej konferencji poświęconych kard. Augustowi Hlondowi prymasowi Polski, z którą wyszedł przed kilku laty miejscowy metropolita abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga. Można zastanowić się jednak nad ich formułą i konkretnie ukierunkować, przykładowo w formie sympozjum skierowanego do kapłanów i kleryków, studentów teologii, innym razem do członków organizacji świeckich katolików czy też przykładowo wspólnot Żywego Różańca. Wspomnieć także trzeba, że na tegorocznej konferencji została zaprezentowana wystawa pamiątek po prymasie Polski ze zbiorów Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

Drukuj cofnij odsłon: 2634 aktualizowano: 2015-06-29 17:38 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone