Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Złożenie oficjalnej prośby o wszczęcie procesu ks. Pawła Kontnego

"By innych ratować dam wszystko, dam nawet życie swoje" - te słowa miał wypowiedzieć (według relacji ks. Jana Klyczki, administratora parafii w 1945 r. w Lędzinach) ks. Paweł Kontny SChr dzień przed swoją śmiercią (+1 lutego 1945 r.).

Opinia męczeńskiej śmierci ks. Pawła jest wciąż żywa nie tylko w Lędzinach, gdzie zginął, ale w Paprocanach skąd pochodził oraz w wielu innych miejscach.

Mając więc na uwadze tę wciąż trwającą opinię męczeństwa (fama di martirio) Towarzystwo Chrystusowe postanowiło wszcząć proces beatyfikacyjny ks. Pawła Kontnego.

Po wcześniejszych pracach przygotowawczych, postulator procesu ks. Bogusław Kozioł SChr złożył 9 lutego 2022 u abp. Wiktora Skworca tzw. Suplex libellus, czyli oficjalną prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr. Do prośby, zgodnie z wymogami prawa kanonizacyjnego, zostały dołączone dokumenty: 1) Dekret nominacyjny na postulatora; 2) Biografia ks. Pawła, wraz z krótką chronologią jego życia; 3) Opis męczeńskiej śmierci; 4) Lista świadków, którzy mogliby złożyć zeznanie o trwającej opinii męczeństwa; 5) Historia trwającego nieprzerwanie od śmierci przekonania ludzi o męczeńskiej śmierci; 6) Wyjaśnienie dlaczego prośba o wszczęcie procesu jest składana tak późno (data graniczna to 30 lat po śmierci); 7) Bibliografia zebranej do tej pory dokumentacji wraz z deklaracją braku pism drukowanych ks. Pawła; 8) Prośba o wyznaczenie wicepostulatora z diecezji katowickiej.

Postulator został przyjęty przez ks. Biskupa bardzo życzliwie i otrzymał zapewnienie, że Ksiądz Biskup Metropolita uruchomi całą procedurę zmierzającą do rozpoczęcie procesu informacyjnego na etapie diecezji. Pierwszym zaś krokiem, który będzie musiał uczynić abp. W. Skworc jest zwrócenie się do Konferencji Episkopatu Polski o Nihil obstat, co do rozpoczęcia procesu.

Przy tej okazji warto również wspomnieć, że zrodził się pomysł, aby powstał film o ks. Pawle Kontnym SChr, który byłby odsłonięciem kolejnego epizodu w tzw. Tragedii Górnośląskiej z 1945 r.

Prosimy wszystkich Czytelników o modlitwę w intencji rozpoczynającego się procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego jako męczennika.

Drukuj cofnij odsłon: 1601 aktualizowano: 2022-02-09 17:17 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone