POLONIA
Tryptyk o wymiarach175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.
POLONIA
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond
(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin
Czcigodny Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy
(1898-1984)
Współzałożyciel
i długoletni Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego;
Założyciel Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla; pisarz; podróżnik
ks. Paweł Kontny
(1910-1945)
chrystusowiec;
zginął w Lędzinach,
stając w obronie cnoty czystości kobiet
Lewa część tryptyku z kolei przedstawia rzeszę polskich emigrantów, którzy w czasach powstawania Towarzystwa Chrystusowego (lata 30 XX wieku) zwani byli wychodźstwem polskim. W grupie tej można rozpoznać przede wszystkim dwie wielkie postacie historyczne. Pierwszą z nich jest Adam Mickiewicz (1798-1855), który stoi jakby w uniesieniu poetyckim, trzymając w prawej ręce dzieło zatytułowane Księga narodu i pielgrzymstwa polskiego. Nieco w głębi, za naszym wieszczem a przed flagą polską, stoi z kolei Tadeusz Kościuszko (1746-1817), trzymając w dłoniach szablę. Na pierwszym planie natomiast widoczna jest typowa polska rodzina emigracyjna z czasów rozbiorów, gdzie matka tuli do piersi swoje dziecko, obok stoi w postawie modlitewnej drugie dziecko, a za nimi klęczy ojciec, niosący w dłoniach obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Obok nich na ziemi leży mały tobołek pielgrzyma. Na dalszym planie widoczne są różne postacie, różnego wieku i stanu - można zauważyć kobiety, dzieci, szlachciców, mężczyzn w strojach regionalnych, a także żołnierzy w różnych mundurach, poczynając od munduru wojsk napoleońskich, aż po mundury współczesne. Za pierwszą biało czerwoną flagą widać tłum ludzi, a także kolejne powiewające flagi, aż po flagę z napisem Solidarność.
Cały ten tłum polskich wychodźców zwrócony jest w stronę Chrystusa Króla, trwając jakby w cichej adoracji i uwielbieniu, wyczekując zarazem Bożej pomocy, bo „na wychodźstwie polskie dusze giną” (kard. A. Hlond).
TRYPTYK: CZĘŚĆ LEWA * ŚRODEK * CZĘŚĆ PRAWA