TOWARZYSTWO CHRYSTUSOWE
Tryptyk o wymiarach175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.
TOWARZYSTWO CHRYSTUSOWE
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond
(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin
Czcigodny Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy
(1898-1984)
Współzałożyciel
i długoletni Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego;
Założyciel Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla; pisarz; podróżnik
ks. Paweł Kontny
(1910-1945)
chrystusowiec;
zginął w Lędzinach,
stając w obronie cnoty czystości kobiet
Natomiast prawa część tryptyku odnosi się bezpośrednio do historii Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
W postawie stojącej widoczny jest papież Pius XI (1857-1939), za którego pontyfikatu powstało (1932) Towarzystwo Chrystusowe. Papież ma prawą rękę podniesioną w geście błogosławienia. Obok papieża stoi sługa Boży kard. August Hlond (1881-1948), założyciel Towarzystwa Chrystusowego. Ubrany jest on w szaty kardynalskie i w lewej ręce trzyma księgę, która z pewnością jest konstytucją zakonną zgromadzenia chrystusowców. Prawa natomiast ręka jakby była wyciągana w geście proszącym, czy też oddania czci, w stronę Chrystusa Króla. Postać klęcząca obok kard. Hlonda to z kolei sługa Boży o. Ignacy Posadzy (1898-1984), współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego. Ubrany jest w sutannę kapłańską i trzyma w ręku różaniec.
Za tymi trzema postaciami widoczna jest cała wspólnota Towarzystwa Chrystusowego. Pochód otwiera bliżej nie zidentyfikowany chrystusowiec (jedna z interpretacji mówi, że jest to ks. Florian Berlik (1909-1982), który również odegrał znaczącą rolę u początków istnienia zgromadzenia, albo kl. Józef Miękus (1912-1937), jeden z pierwszych zmarłych chrystusowców), ubrany w komżę i niosący krzyż, jakby otwierając procesję wszystkich chrystusowców. Za tą postacią widoczni są inni chrystusowcy. Jeden z nich niesie sztandar, na którym widnieje herb Towarzystwa Chrystusowego i napis: „Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej”. Cała wspólnota chrystusowców skierowana jest w stronę centralnej części tryptyku, gdzie króluje Chrystus, i wspólnota ta wychodzi jakby naprzeciw wołaniu Polaków, którzy zostali przedstawieni na lewej części tryptyku.
TRYPTYK: CZĘŚĆ LEWA * ŚRODEK * CZĘŚĆ PRAWA