Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
ks. Paweł Kontny

ks. Paweł Kontny

(1910-1945)
chrystusowiec;
zginął w Lędzinach,
stając w obronie cnoty czystości kobiet

Książka

Nota redakcyjna i spis treści.


Wanda Łakowiczówna
ZA POWIERZONE DUSZE
Poznań 1948


Biograficzna książka "Za powierzone dusze" jest autorstwa Wandy Łakowiczówny, a właściwie s. Alojzy Wandy Łakowicz MSF (1912-2010). Siostra Wanda była uzdolnioną poetką. Do najbardziej znanych tomików jej wierszy należą: "Czarna Madonna", "Litania", "Królowa wszechświata", "Pasterka gwiazd", "Znalazłam perłę", "Moje wszystko", "Pieśń o dobroci", "Powołanie". Napisała także kilkanaście słuchowisk o tematyce maryjnej, a także kilka utworów poetyckich, sztuk scenicznych, wierszy i pieśni na różne okazje. Najbardziej z kolei znane teksty pieśni to: "Jak szczęśliwa Polska cała", Duchu Ogniu Duchu Żarze", "Potrzeba serc, które ściślej zjednoczą się z Panem".

Pozycja "Za powierzone dusze" została napisana niejako na "zamówienie" sługi Bożego o. Ignacego Posadzego. Zachowały się 4 listy Siostry do Ojca, które świadczą, że ks. Ignacy chciał, aby s. Wanda napisała taką właśnie książkę. S. Wanda nie znała osobiście ks. Pawła. To, co zostało przelane na język prozy, pochodzi z relacji różnych osób, m.in. ks. I. Posadzego, czy też ks. A. Dudka. Trzeba jednak zauważyć, że biografia ks. Pawła, którą zostawiła s. Wanda, jest bardzo dokładna i zgadza się ze szczegółami z faktami.

Egzemplarz książki zachował się w maszynopisie w Archiwum Towarzystwa Chrystusowego. Maszynopis liczy 97 stron. Na pierwszej stronie widnieje adnotacja: "Dla nowicjatu Towarzystwa dla Wychodźców". Maszynopis jednakże nie jest pełny. Brak jest kliku stron (2?), na których prawdopodobnie był opis śmierci ks. Pawła. Nie wiadomo, co się stało z tymi stronami. 


Spis treści 

Świt
Zaranie
Już cienie
Pierwsze spotkanie
Płonki młodości
Tajemniczy zew
Niedosyt
Decyzja
Boży plan
W ocieniu lip
Pierwsza przysięga
Koloryt ofiary
Migawki chwil
Już nie mam nic
Studia
Pielgrzymim szlakiem
W Poznaniu
Przyjmij jarzmo...
Suscipe, sante Pater...
Nad zatoką Fińską
Kataklizmy
Za kratą
W przededniu wolności
Zawołaj mnie do Siebie...
Jak purpurowe maki...
Najpierwsza chwała

Drukuj cofnij odsłon: 5229 aktualizowano: 2012-01-01 23:10 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone