Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond

(1881-1948)
kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin

1945-1948

Przedsłowie do jednodniówki: "Dźwigamy z ruin Katedrę i Ostrów Tumski".

Warszawa, dnia 4 lutego 1948.

Świętością jest ta ziemia, którą odrzańskie ramiona objęły uściskiem wieków a Bolesławowa wola oddała na przybytek kultu bożego i władczą stolicę. Orle gniazdo piastowskiej myśli.

W zaraniu dziejów kolebka śląskiego Kościoła. Przyciszny przybytek najdawniejszych wspomnień Wrocławia, najwierniejszy świadek jego początkowych stuleci.

Dziś jest wypalonym rozwaliskiem. Popioły dziejowe leżą przywalone świeżym gruzowiskiem świątyń i budowli pamiątkowych. Z wynażonych sklepisk wyzierają tajemnice przeszłości. Zbezczeszczona i rozdeptana jest wielkość stuleci. Można by tu snuć jeremiaszowe treny jak nad zmiętym bratnim Ostrowem Tumskim w Poznaniu, jak nad zagładą starego miasta i mazowieckiej katedry w stolicy.

Ale już pędzi wiew nowego życia. Z zagrzebia pierwotnego grodu, z porozrywanych krucht i mogił, z uleżałych rumowisk pomników, z potwornej klęski przeklętych mitów wyrośnie stary tum nad Odrą, dźwignie się odnowiony ośrodek kościelny na Ostrowie, tak jak z zagłady wczorajszego Wrocławia odradza się posłannictwo piastowskiego Śląska.

Przed wrotami Wrocławia wschodzi nowe słońce. Jego blaski przypominają Bolesławowe lata. Na wałach ostrowia tumskiego objawi się cud zmartwychwstania.


Druk: Dźwigamy z ruin wojennego zniszczenia Katedrę i Ostrów Tumski we Wrocławiu, Wrocław 1948, s. 3;
także: Dzieła, s. 871. 

Drukuj cofnij odsłon: 3068 aktualizowano: 2012-01-02 16:39 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone