Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond
(1881-1948)kardynał; w latach 1926-1948;
Prymas Polski
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego; salezjanin
Konkurs hlondowski
Biografia
Kalendarium życia
Pisma drukowane
Biblioteka
Acta Hlondiana
Galeria
Multimedia
Artykuły, wspomnienia...
Dochodzenie beat.
Modlitwa
Forum Przyjaciół Prymasa
Konkurs hlondowski
Fama di santità
Słowo na każdy dzień
Sprawozdanie z VIII edycji konkursu - A.D. 2013
24 kwietnia 2013 r. w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda zorganizowane przez Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Gdańsku, Akcję Katolicką im. Sł. Bożego Kard. A. Hlonda w Rumi i Komitet ds. Propagowania Dzieł i Nauczania Prymasa Polski Kard. Augusta Hlonda w Rumi.
W kościele pw. św. Elżbiety została odprawiona Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożego, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Tomasz Porzycki SChr – vicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda. Współkoncelebransami byli ks. Kazimierz Chudzicki SDB – proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi i ks. Stefan Metrycki SDB – opiekun Akcji Katolickiej OP w Rumi. Podczas Mszy Świętej otoczono modlitwą wszystkich propagatorów Postaci Prymasa Polski, wszystkich uczestników Ogólnopolskiego Konkursu, a także modlono się za zmarłych śp. Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, śp. ks. prof. Jerzego Bajdę, śp. ks. dr Józefa Kubickiego SChr, śp. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, których łączyło zaangażowanie i troska o upowszechnianie życia i nauczania Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Na zakończenie została odmówiona modlitwa w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Augusta Hlonda.
Następnie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Per Mariam ad Iesum – Przez Maryję do Jezusa i zakończenie Ogólnopolskiego Konkursu „Prymas Polski kard. August Hlond – Bogu i Ojczyźnie”, odbywającego się pod Patronatem: Jego Ekscelencji ks. abp Sławoja Leszka Głódzia – Metropolity Gdańskiego, ks. Zbigniewa Kucharskiego Asystenta Generalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ks. Krzysztofa Grzelaka TChr - Wikariusza Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Inspektorów Towarzystwa Salezjańskiego w Polsce – ks. Dariusza Bartochy SDB, ks. Marka Chmielewskiego SDB, ks. Alfreda Leja SDB, ks. Sławomira Łubiana SDB.
Przybyłych gości, na czele z ks. dr Bartłomiejem Starkiem - Dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Gdańskiej, reprezentującym JE ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia Metropolitę Gdańskiego, powitał Waldemar Jaroszewicz – Przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Patronów Medialnych reprezentowali Redaktorzy „Naszego Dziennika”.
Następnie Joanna M. Olbert Prezes Akcji Katolickiej OP im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Rumi, organizator Konkursu, ogłosiła wyniki VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Prymas Polski kard. August Hlond – Bogu i Ojczyźnie”. Celem konkursu jest upowszechnianie życia, działalności i nauczania Prymasa Polski kard. Hlonda. Nagrody, ufundowane przez JE Ks. Abpa Sławoja Leszka Głódzia Metropolitę Gdańskiego, Wikariusza Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, Księży Inspektorów Towarzystwa Salezjańskiego, Redakcję „Naszego Dziennika”, Akcję Katolicką OP w Rumi i Odział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Gdańsku, zostały wręczone Laureatom Konkursu.
Wśród młodzieży w II Kategorii w zakresie prac pisemnych
I miejsce zajęła:
Angelika Wyrwich z Lipna za pracę pt. Aktywność młodzieży w Kościele w świetle nauczania kard. Augusta Hlonda oraz życia i działalności bł. Karoliny Kózkówny.
II miejsce ex aequo zajęły:
Ewa Awzan z Poznania za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda
i Kamila Kowalska z Kołobrzegu za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda.
III miejsce zajęła:
Daniela Maleika z Grzegorzewic za pracę pt. Kościół naszym domem – zalecenia kard. Augusta Hlonda w Liście Pasterskim „O życiu parafialnym” (1933 r.)
Wyróżnienie:
Sandra Sabadin ze Stargardu Szczecińskiego za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda.
Wśród młodzieży w II Kategorii w zakresie prac multimedialnych
I miejsce ex aequo zajęli:
Oktawia Kuczera z Grzegorzewic za pracę pt. Aktywność młodzieży w Kościele w świetle nauczania Kard. Augusta Hlonda oraz życia i działalności bł. Karoliny Kózkówny
i Miłosz Smoleński z Polany za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda.
II miejsce zajęła:
Paulina Falkowska z Orzesza za pracę pt. Kościół naszym domem – zalecenia kard. Augusta Hlonda w Liście Pasterskim „O życiu parafialnym” (1933 r.)
III miejsce ex aequo zajęły:
Paulina Godlewska z Białegostoku za pracę pt. Aktywność młodzieży w Kościele w świetle nauczania kard. Augusta Hlonda oraz życia i działalności bł. Karoliny Kózkówny
i Joanna Piwko z Przemyśla za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda.
IV miejsce zajął:
Jakub Dariusz Jaroniak z Łodzi za pracę pt. W trosce o pełnię wiary – inicjatywy duszpasterskie i nauczanie Kard. Hlonda w okresie międzywojennym.
Wyróżnienie
Katarzyna Gołda z Katowic za pracę pt. Społeczny i patriotyczny wymiar nauczania Prymasa Polski Kard. Augusta Hlonda.
Wśród dorosłych w III Kategorii w zakresie prac pisemnych
I miejsce zajął:
now. Przemysław Przybylski z Mórkowa za pracę pt. W trosce o pełnię wiary: inicjatywy duszpasterskie i nauczanie kard. Augusta Hlonda w okresie międzywojennym
II miejsce zajął:
now. Karol Baj z Mórkowa za pracę pt. Wskazania Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda do Narodu w listach pasterskich: O zadaniach katolicyzmu wobec walki z Bogiem i O chrześcijańskie zasady życia państwowego
III miejsce ex aequo zajęli:
Przemysław Solecki z Otwocka za pracę pt. Kościół naszym domem – zalecenia kard. Augusta Hlonda w Liście Pasterskim „O życiu parafialnym” (1933 r.)
i Anita Wereska z Lublina za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda.
Wyróżnienie
Marlena Jedlińska z Szydłowca za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda,
Karolina Pławny z Dąbrowy Górniczej za pracę pt. Kościół naszym domem – zalecenia kard. Augusta Hlonda w Liście Pasterskim „O życiu parafialnym” (1933 r.).
Wśród dorosłych w III Kategorii w zakresie prac multimedialnych:
I miejsce:
Siostra Maria Turos z Pępowa za pracę multimedialną pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda
II miejsce:
Magdalena Pasternak z Warszawy za pracę pt. Matka Boża w życiu i nauczaniu Kard. Augusta Hlonda
III miejsce:
Anita Janicka z Kowala za pracę pt. Społeczny i patriotyczny wymiar nauczania Prymasa Polski Kard. Augusta Hlonda.
Po uroczystym wręczeniu nagród odbyła się Ogólnopolska Konferencja. Referaty wygłosili p. mgr Anna Kołakowska z Gdańska, która przedstawiła temat: Zwycięstwo, gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję – Krucjata Różańcowa za Ojczyznę - realizacja testamentu Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda. Kolejny temat pt. Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa zw. Pomnikiem Chrystusa Króla i Pomnikiem Wdzięczności w Poznaniu w latach 1932-1939 – jego dzieje i perspektywy odbudowy przedstawił p. mgr Stanisław Grzesiek z Poznania. W trakcie wykładu zostały zaprezentowane zdjęcia i dokumenty archiwalne dot. Pomnika oraz uroczystości religijnych i patriotycznych w Poznaniu w latach 1932-1939 z udziałem Prymasa Polski Kard. Augusta Hlonda. Kończąc Konferencję Prezes Akcji Katolickiej OP w Rumi Joanna M. Olbert zwróciła się do zgromadzonych uczestników spotkania z apelem o upowszechnianie nauczania i wskazań, jakże aktualnych w dzisiejszych czasach, które kierował do wiernych Sługa Boży kard. August Hlond.
Zwieńczeniem uroczystości była prośba ks. Tomasza Porzyckiego SChr vicepostulatora procesu beatyfikacyjnego, skierowana do uczestników spotkania, o modlitwy w intencji beatyfikacji kard. Augusta Hlonda i udzielenie błogosławieństwa wszystkim uczestnikom.
Oprac. Joanna M. Olbert
Zwracamy się do wszystkich o modlitwy w intencji beatyfikacji Sługi BoŜego kard. Augusta Hlonda, wgłębianie się i poznawanie nauczania Prymasa kard. Hlonda i upowszechnianie Jego wskazań kierowanych do Narodu.
Boże, nasz Ojcze, dziękuję Ci za to, że dałeś naszej Ojczyźnie kardynała Augusta Hlonda, biskupa i prymasa Polski, wielkiego i żarliwego czciciela Niepokalanej Dziewicy, Matki Twojego Syna i naszej Matki oraz że uczyniłeś go troskliwym ojcem i opiekunem Polonii Zagranicznej. Wzbudź i w moim sercu gorącą miłość ku Tobie i synowską cześć ku Maryi, Wspomożycielce Wiernych, a dla wsławienia Twego Imienia udziel mi za wstawiennictwem kardynała Augusta łaskę, o którą pokornie proszę.
Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
Tych, którzy otrzymali szczególne łaski za wstawiennictwem ks. kard. Augusta Hlonda, prosimy powiadamiać: Towarzystwo Salezjańskie, Towarzystwo Chrystusowe.
Równocześnie zachęcamy do wypożyczania wystawy (nieodpłatnie) poświęconej Prymasowi Polski Kard. Augustowi Hlondowi. Kontakt:: e-mail: AK.Rumia@ interia.pl lub Akcja Katolicka OP Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, ul. Dąbrowskiego 26, 84–230 Rumia, tel. 696 333 089 lub Komitet.Rumia@interia.pl