Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
ks. Paweł Kontny

ks. Paweł Kontny

(1910-1945)
chrystusowiec;
zginął w Lędzinach,
stając w obronie cnoty czystości kobiet

tab1

Tablica przy grobie


 

Ksiądz Paweł Kontny urodził się 29 czerwca 1910 roku w Paprocanach koło Tychów w rodzinie Jakuba i Jadwigi z domu Czardybon.

Po zdaniu matury w gimnazjum w Mikołowie zgłosił się do Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców w Potulicach koło Bydgoszczy. W dniu 16 października 1933 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1939 roku w katedrze poznańskiej z rąk sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, założyciela Zgromadzenia.

Po święceniach wyjechał do pracy duszpasterskiej wśród Polaków w Estonii. Po wybuchu II wojny światowej w październiku 1939 roku powrócił w rodzinne strony. Zamieszkał w Paprocanach i objął duszpasterską opieką miejscową kaplicę. 28 maja 1941 roku za głoszone kazań patriotycznych w języku polskim został aresztowany przez Niemców i na 2 tygodnie osadzony w więzieniu w Mikołowie. Po powrocie z więzienia schronił się w Lędzinach u ks. proboszcza Jana Klyczki. Nadal odznaczał się odwagą i gorliwością. Pomagał osobom ukrywającym się i rodzinom uwięzionych, codziennie po Mszy Świętej modlił się publicznie za wszystkich opuszczonych, osamotnionych, uwięzionych i potrzebujących pomocy.

Ks. Paweł Kontny zginął 1 lutego 1945 roku po wkroczeniu do Lędzin Armii Czerwonej.

Tego dnia na plebanię przybiegła 12-letnia dziewczynka z prośbą o obronę przed napastliwym Żołnierzem radzieckim, który groził jej matce. Ks. Paweł pobiegł z nią do domu, jednak nie zastał już oficera. Przez okno dostrzegł, że ów żołnierz wpycha do swojego samochodu dwie inne dziewczyny. Kapłan wybiegł i odważnie stanął w obronie ich niewieściej czci. Wówczas został postrzelony w brzuch, a następnie pobity, skopany i dobity kolejnym strzałem. Żołnierze radzieccy z ciała ks. Pawła zdarli płaszcz z biało-czerwoną opaską i nakazali zakopać zwłoki w miejscu, gdzie został zabity. Parafianie zawinęli jego ciało w prześcieradło i koce i tak pochowali w tymczasowym grobie. Po trzech dniach, gdy front przesunął się dalej na zachód, ciało kapłana ekshumowano i przeniesiono do pobliskiego klasztoru sióstr boromeuszek, a potem do kościoła pod wezwaniem św. Klemensa.

Uroczysty pogrzeb księdza-męczennika odbył się 8 lutego.
Obecnie przygotowywany jest jego proces beatyfikacyjny.

 


OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO DLA POLONII ZAGRANICZNEJ W 75. ROCZNICĘ ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KS. PAWŁA KONTNEGO 3 CZERWCA 2014 ROKU.


Drukuj cofnij odsłon: 1665 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone